Hrvatsko – Makedonski odnosi

U posjetu Dubrovačkoj privatnoj gimna ziji i gradu Dubrovniku, nakon susreta s gimnazijalcima iz Kotora u organizaciji Hrvatskog građanskog društva, te pos-
jete njemačkih gimnazijalaca iz Bad Homburga, ovoga su puta od 5. do 10.
studenoga bili učenici i djelatnici jedne od najboljih škola iz Republike Make-
donije – gimnazije „Goce Delčev“ iz Kumanova. Dvadesetoro gostiju
bili su smješteni, kao što je uobičajeno pri našim međunarodnim razmjenama, u obiteljima učenika i profesora naše škole. Suradnja započeta u Kumanovu u travnju prošle godine tako je uspješno nastavljena. Stvorena su  nova prijateljstva i utemeljeni putovi daljnje suradnje.
Dubrovački gimnazijalci su goste dočekali s dvije zanimljive multimedijalne prezentacije o Dubrovniku i Hrvatskoj, a i gosti iz Kumanova su ukratko predstavili grad iz kojeg dolaze. Potom su bili oduševljeni ljepota ma i znamenitostima našeg Grada. Uz stručno vodstvo u utorak popodne i u srijedu ujutro obišli su palače, crkve, muzeje, tvrđave i zidine te uživali u šetnji ulicama i kantunima starog Dubrovnika. U srijedu 7. studenoga u hotelu „Lero“ upriličeno je svečano potpisivanje Ugovora o suradnji dviju škola te zajednička svečana večera. Ravnatelj DPG-a Tomislav Franušić izrazio je još jednom dobrodošlicu gostima iz Makedonije i zadovoljstvo što se potpisuje ugovor koji je kamen temeljac buduće zanimljive i plodne suradnje.  Istaknuo je kako prijateljstvo ne sklapaju ni škole, ni gradovi, pa ni narodi prijateljstvo se stvara među ljudima – našim učenicima i profesorima, koji se na ovaj način poznaju, druže. Prijateljstvo se stvara, družeći se, gledajući se oči u oči! Tako se upoznavaju i prihvaćaju ljudi iz drugih tradicija, poštujući jedan drugoga i obogaćujući se, jer iznad svih razlika među ljudima i narodima stoji činjenica da smo prvenstveno svi isti ljudi i djeca Božja. Niti jedna škola ne može naučiti mlade ljude vrlinama prijateljstva, međusobnog razumijevanja i suradnje samo teoretskim moraliziranjem ovakva posjeta i iskrena suradnja. Direktor gimnazije iz Kumanova gosp. Ljubiša Nikolić zahvalio je na toploj dobro došlici, gostoprimstvu i priređenom programu te zaželio da dvije škole konkretnom suradnjom uistinu doprinesu razvijanju dobrih i pozitivnih odnosa među mladim ljudima te između makedonskog i hrvatskog naroda. Sam potpisani Ugovor o suradnji, kako je kasnije naveo ravnatelj Franušić sadrži upravo težnju za uspostavljanjem bližih makedonsko hrvatskih odnosa, s posebnim naglaskom na suradnji u dijelu poboljšanja nastave. Zatim je dogovorena intenzivna suradnja u dijelu kulturnih, znanstvenih i športskih aktivnosti, a na nastavničkoj razini razmjena iskustava u realizaciji nastave te priprema zajedničkih obrazovnih projekata. Tema prvog projekta koji će biti realiziran pri uzvratnoj posjeti Dubrovčana u proljeće iduće godine već je definirana. Projekti će se zasnivati na očuvanju kulturne i folklorne baštine dvaju naroda te usporedbi i razmjeni likovne, povijesne i glazbene tradicije. Dogovorena je i organizacija telemostova i stalne elektronske veze između dviju gimnazija. Nakon potpisivanja ugovora učenici su izveli prigodan program, a sve nazočne, osobito domaćine najviše je dojmio i nasmijao segment iz Držićeva „Dunda Maroja“ izveden na makedonskom standardnom jeziku. U četvrtak 8. XI makedonski i dubrovački učenici i profesori imali su dan zajedničke nastave. Raspored i artikulaciju nastavnih sati osmislili su zajedno profesorice hrvatskog i makedonskog jezika te povijesti i geografije, a obrađivale su se teme: „Hrvatsko-makedonski književni i jezični dodiri“, „Hrvatsko- makedonske povijesne poveznice“ te „Put prema EU“.

Kao kruna određenih zajedničkih sati uslijedio je kviz znanja u kojem su snage odmjerile mješovite hrvatsko- makedonske skupine učenika, a pridružile su ime se dvije ekipe – jedna sastavljena od dva ravnatelja, a druga od dva pedagoga. Pobijedila je skupina učenika sastavljena od troje domaćina i dvoje gostiju, te dobila prigodnu nagradu.  Istog popodneva

uz predivno vrijeme gosti su imali još jedan dan za pamćenje. Uspinjući se žičarom na Srđ, uživalo se u neponovljivoj panorami („Le-le, mnogo ubavo“, bio je najčešći komentar). Posjetili smo i  memorijalnu izložbu u tvrđavi Imperial gdje su gosti upoznati s herojskom obranom našega Grada u Domovinskom ratu. Navečer smo nazočili popularnoj Lerovoj „Mjesečini za Lady Macbeth“ (fragmenti iz djela M. Milišića) u režiji Davora Mojaša. Za petak smo ostavili impresivnu virtualnu šetnju dubrovačkom poviješću i  sadašnjošću te posjet akvariju i Pomorskom muzeju, koji je gostima bio osobito zanimljiv. Slijedilo je oproštajno okruženje te emotivan ispraćaj dragih gostiju u jutarnjim satima subote, 10. studenoga. Svi s nestrpljenjem očekujemo nova druženja i nastavak uspješno započete suradnje.

Comments are closed.